Nową, rewolucyjna metoda naukowców przeciw tej choroby. Sukces jest bliski

Nowotwór jest chorobą, na którą naukowcy bezskutecznie próbują znaleźć antidotum. Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja o kolejnym sukcesie medyków, którzy znaleźli lek na powstrzymanie komórek nowotworowych. Tym razem naukowcy mogą pochwalić nową, rewolucyjną metodą.

Nowotwór nierzadko leczy się za pomocą radioterapii lub chemioterapii. To wyniszczające organizm metody, które w tej chwili dają jedyną nadzieję chorym na raka. Podczas leczenia nosiciele nowotworu muszą stawić czoła wielu skutkom ubocznym. Naukowcy starają się je zniwelować.

Nowotwór – jego leczenie powoduje wiele skutków ubocznych w organizmie

Naukowcy postanowili pracować nie tylko nad skutecznym lekiem na raka, ale też pomyśleli o samopoczuciu chorych podczas chemioterapii, radioterapii i innych zabiegów.

Chory po takiej kuracji jest mocno osłabiony, a „znakiem rozpoznawczym” najczęściej są wypadające garściami włosy.

Choć po radioterapii odrastają szybciej i są jeszcze gęste, to uczeni dążą do tego, by w ogóle nie wypadały.

Naukowcy z Centrum Badań Dermatologicznych Uniwersytetu w Manchesterze wzięli pod lupę związki zwane taksanami – składnik leków przeciwnowotworowych. Związki powodują trwałą utratę włosów przez uszkadzanie mieszków włosowych.

Lekarze jednak odkryli inhibitory CDK4 / 6, które blokują podział komórek i są już oficjalnie uznane za leki zwalczające raka. Inhibitory pomagają chorym, bez efektu niszczenia delikatnych mieszków włosowych.

Jednak na tę chwilę naukowcy jeszcze nie znają odpowiedzi na to, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na wypadanie włosów.

Naukowcy będą starali się pomóc też osobom po chemioterapii

– Kluczową częścią naszego badania było sprawdzenie, w jaki sposób mieszki włosowe reagują na chemioterapię taksanową, i odkryliśmy, że wyspecjalizowane, dzielące się komórki u podstawy mieszków włosowych, które są niezbędne do wytworzenia samych włosów, a także komórki macierzyste, z których powstają, są najbardziej podatne na taksany.

Dlatego musimy chronić te komórki przed niepożądanymi skutkami chemioterapii – wytłumaczył doktor Talveen Purba, autor badania.

Naukowcy postanowili pójść o krok dalej. Na tę chwilę opracowują swoją nową metodę do perfekcji, by mieć pewność, że podczas brania chemioterapii włosy w ogóle nie będą wypadać.

Trwają też badania nad pomaganiem pacjentom po chemio- i radioterapii, aby przyspieszyć regenerację mieszków włosowych, by równie szybko mogli cieszyć się bujną fryzurą.

Źródło: ABC Zdrowie