Miłość i trudności Anny German i Zbigniewa Tucholskiego

Piosenkarka, której głos podziwiały miliony ludzi w całej Eurazji – od prostego radzieckiego robotnika po samego papieża.

I prosty inżynier na Wydziale Metalurgii. Wydaje się, że nic nie może połączyć tych dwóch.

Ale ta opinia jest błędna, ponieważ nie ma dystansów i barier dla uczuć.

Walizki, korespondencja i spotkania

Polski inżynier został wysłany w kolejną podróż służbową do Wrocławia, po zapoznaniu się z instrukcjami przełożonych, zdał sobie sprawę, że do powrotu pociągu do Warszawy zostało jeszcze dużo czasu.

Co, nawiasem mówiąc, nie ma z tym nic wspólnego. A upał zdawał się sugerować, dokąd podróżny powinien się udać – oczywiście na basen.

Mężczyzna nie chciał zabierać swojej walizki do szafy, decydując się na pozostawienie małego bagażu pod opieką jednego z gości, który już odpoczywał nad wodą.

Pozostało tylko znaleźć odpowiednią osobę i się zgodzić. Wtedy inżynier zauważył osobę, która na pierwszy rzut oka zasługiwała na zaufanie, jeśli chodzi o zachowanie dobytku – uroczą blondynkę, która znajdowała się niedaleko brzegu basenu i pochłonęła lektura książki.

Zgodziła się zająć sprawami gościa, który się do niej zwrócił.

Od tego przypadkowego spotkania, które przesądziło o losach obojga, rozpoczęła się historia miłosna Anny German i Zbigniewa Tucholskiego, słynnej piosenkarki i jej przyszłego męża, który niezmiennie wspierał ukochaną w najtrudniejszych chwilach życia.

Sam Tucholski wspominał: nie spędził w wodzie nawet pół godziny. A wysiadając, nie odważył się nadużywać czasu dziewczyny, chociaż chciał lepiej poznać tę ostatnią.

Ostatecznie wszystko sprowadziło się do krótkiej rozmowy na dowolne tematy, z której Zbigniew dowiedział się jedynie, że dziewczyna ma na imię Anna. I że komunikacja okazała się przyjemna zarówno dla niego, jak i dla uroczego rozmówcy.

Mężczyzna nie przywiązywał dużej wagi do słów, które nowa znajoma, która wtedy nawet nie podejrzewała, że czeka ją los prawdziwej celebrytki, także śpiewa, a czasem nawet jeździ w trasę koncertową.

W głowie mu się tylko utkwiło, że wkrótce skończy studia na uniwersytecie, na którym studiowała na geologa.

Anna i Zbigniew wymienili się adresami pocztowymi, a ludzie, którzy się polubili, oddaleni o setki kilometrów, rozpoczęli ożywioną korespondencję. Przypadkowi znajomi wymieniali się pocztówkami, zdjęciami, listami, stopniowo coraz lepiej poznając się.

Udało im się też się zobaczyć. Na jednym z takich spotkań Zbigniew Tucholski po raz pierwszy usłyszał śpiew dziewczyny Anny, która go zafascynowała.

I zdałem sobie sprawę, że chwała gwiazdy była do tego przeznaczona. Przecież nawet on, daleki od sztuki, głos Herman uderzył w głąb jego duszy.

Bez pieczątki

Anna i Zbigniew szybko zorientowali się, że ich wzajemnego związku nie można już nazywać przyjaźnią. Jak wspomina sama Hermana, „jej Zbyshek” nieustannie znajdował czas, by przynajmniej raz w tygodniu, w weekendy, uczestniczyć w koncercie znajomej.

Aby dać kwiaty, usłyszeć magiczny głos. Niezależnie od miasta, do którego sprowadzono jej następną trasę koncertową.

Inni członkowie trupy uważali Tucholskiego za niemal wesoły talizman – martwili się, dopóki nie pojawił się na sali w niedzielny poranek. A potem pośpieszyli, by zadowolić Herman: „Twój przyszedł!”

Ale historia miłosna Anny German i Zbigniewa Tucholskiego, jak każda inna, nie obyła się bez incydentów: para nie mogła oficjalnie sformalizować związku, choć mieszkali razem od kilku lat.

W tym momencie kariera piosenkarki nabrała rozpędu. Ale wpłynęło to przede wszystkim nie na dochody, ale na potrzebę spędzania jeszcze więcej czasu w drodze. Dla Anny śpiew pozostał na pierwszym miejscu.

I niezmiennie w pobliżu był „jej Zbyshek”, który ją wspierał. A żeby porozmawiać o tym, jak dalej budować życie, przyznała Herman w swoich wspomnieniach, po prostu bała się, biorąc pod uwagę, że można odstraszyć ukochaną osobę. Mając nadzieję, że wszystko zostanie rozwiązane samodzielnie.

Tucholski miał podobne motywy. Zdając sobie sprawę, jak ważne jest, aby jego ukochana śpiewała, wolał zawsze być blisko niej w trudnych chwilach, pomagając jej i pozwalając jej płakać po stresie trudnego koczowniczego życia artysty.

Anna otrzymała wspaniały prezent z góry, którym jest zobowiązana podzielić się z innymi. Ale bez rozpoczynania rozmowy o małżeństwie.

I nie wiadomo, jak długo trwałaby niepewność w związku między dwojgiem kochających się serc, gdyby nie zdarzył się wypadek podczas trasy koncertowej we Włoszech w 1967 roku, która prawie położyła kres życiu i karierze Anny German.

Wypadek i odzyskiwanie zdrowia

Połamane ciało piosenkarza zostało wyrzucone z samochodu i wywiezione dwa tuziny metrów od jezdni. Nawet lekarze, którzy przyjechali, nie znaleźli jej od razu, biorąc początkowo tylko Renato, któremu udało się uciec z kilkoma złamaniami, który jeździł samochodem producenta Anny we Włoszech.

Potem były dwa tygodnie śpiączki, kiedy lekarze tylko niejasno rozłożyli ręce, nie ośmielając się przewidywać.

I miesiące rehabilitacji, kiedy po usunięciu tynku piosenkarka musiała na nowo nauczyć się nie tylko chodzić, ale także siedzieć i głęboko oddychać.

A Zbigniew był niezmiennie w pobliżu. Jak poprzednio, spokojny, pewny siebie. I zawsze gotowy podtrzymać i pogłaskać jej włosy, ponownie uspokajając płaczącą Annę.

Z jego pomocą stawiła pierwsze kroki po wypadku, wciąż niepewna, wzdłuż bulwarów wiślanych, gdzie nocą, gdy miasto uspokoiło się, a ulice opustoszały, zabierał piosenkarkę „jej Zbyszek”.

A sama Herman nadal się męczyła, próbując przekonać Tucholskiego, że jest tak „złamana” – niepotrzebna, odjeżdżająca i oferująca rozpoczęcie samodzielnego życia, bez niej.

I z przerażeniem skurczyła się w oczekiwaniu, że na taką ofertę odpowie za zgodą. Ale niezmiennie spotykała się ze spokojnymi obietnicami, że wszystko będzie dobrze, że Anna wyzdrowieje, a sam Zbigniew jej w tym pomoże.

A potem odejdzie, jeśli tak zdecyduje.

Syn

I pewnego dnia ten dzień w końcu nadszedł. Zbigniew, uśmiechając się radośnie, wszedł do mieszkania, które zostało zamienione w „miasteczko sportowe do regeneracji” i dlatego zostało powieszone na linach i poręczach, po których Anna mogła chodzić, z bukietem kwiatów. I oznajmił, że się żeni.

Dla Anny ówczesny świat, który dopiero zaczynał odzyskiwać swoje jasne kolory, rozpadł się na miriady czarno-białych fragmentów. Pozostało tylko zaakceptować. W końcu sama Herman przez cały czas odpierała Tucholskiego, przekonując go do rozpoczęcia nowego życia, znalezienia nowej miłości.

Próbując wytrzymać kolejny cios losu i ocalić twarz, piosenkarka, która ledwo zaczęła się samodzielnie poruszać, mogła tylko wycisnąć uśmiech i zapytać, kto nadal stał się szczęśliwą kobietą, która ukradła jej kochanka.

Aby usłyszeć, że po tym wszystkim, czego doświadczyła, po prostu nie ma moralnego prawa odmówić propozycji małżeństwa swojej starej przyjaciółki.

Ślub odbył się w 1972 roku bez głośnych uroczystości w urzędzie stanu cywilnego Zakopanego, zapraszając znajomych, którzy przypadkowo spotkali się w mieście jako świadkowie. A trzy lata później, pomimo obaw lekarzy, Anna German urodziła drugiego „Zbysheka” – syna.

Szczęśliwa matka nazwała chłopca małym bohaterem – urodził się duży, w trzecim miesiącu ważył osiem kilogramów – i starając się poświęcić synowi jak najwięcej czasu, strasznie martwiła się, że nie może powstrzymać śpiewu. Nie jeździć w trasę, ale spędzać czas z dzieckiem, które sprawiło, że była naprawdę szczęśliwa.

Ale z każdej podróży niezmiennie coś przywoziła Małemu Zbyszkowi.Kolej, samochód, samolot – dziecko poszło za ojcem i zainteresowało się technologią i mechanizmami. Poprosiło nawet mamę, żeby zaśpiewała o pociągu przed pójściem spać – nie lubił kołysanek. Ponieważ jednak wcale mu się nie podobało, kiedy śpiewała jego mama. Jak napisała sama Herman, usłyszał wystarczająco dużo, kiedy miał się urodzić.

Szczęście rodzinne, które dawało Annie German pewność siebie w przyszłości, było krótkotrwałe. W 1980 roku, zaraz na koncercie, piosenkarka nagle zachorowała. A potem lekarze zdiagnozowali u niej raka.

I znowu – operacje i zapach szpitala. I koncerty – bo nawet czując zbliżającą się śmierć Anna nie mogła powstrzymać śpiewu. Niech łzy bólu kryją się za ciemnymi okularami. Ale nadal zachwycała fanów swoim magicznym głosem.

Ostatnia podróż do Australii musiała zostać przerwana z powodu zaostrzenia choroby, a leczenie kontynuowano w domu.

W sierpniu 1982 roku zmarła Anna German – piosenkarka zmarła, po ochrzczeniu na kilka miesięcy przed śmiercią i poślubieniu ukochanego męża.

Życie później

Owdowiały mąż postanowił nie szukać szczęścia z inną kobietą i skoncentrował się na wychowaniu syna, który został odizolowany po śmierci matki.

Zbigniew junior poszedł w ślady ojca i uzyskał stopień doktora, broniąc dysertacji poświęconej historii kolei, którą kochał od dzieciństwa. W 2016 roku otrzymał nawet nagrodę Polskiej Akademii Nauk. Ale nigdy się nie ożenił, ku rozczarowaniu rodzica.

Historia miłosna Anny German i Zbigniewa Tucholskiego nie zakończyła się po śmierci piosenkarki – trwała w pamięci, że zachował ją mąż celebrytki, który już nigdy się nie ożenił. I w ich synu, który woli nie rozmawiać o swojej matce z prasą, ale wciąż jest ponury, gdy słyszy jej piosenki.

Gwiazda „Wspaniałego stulecia” Meryem Uzerli pokazała zdjęcie ojca swojego drugiego dziecka

Natalia Kukulska nie może powstrzymać łez. Straciła dwie bliskie osoby

Joanna Opozda zdradziła coś ważnego na temat życia osobistego. Czy kobieta wreszcie nie jest singielką