Meteoryt spadł w Nigerii. Po wybuchu powstał duży lejek

Eksperci potwierdzają, że potężna eksplozja z późniejszym utworzeniem ogromneо lejka w osadzie Akura (Nigeria) została spowodowana upadkiem meteorytu.

Rankiem 28 marca na przedmieściach Akury, stolicy południowego nigeryjskiego stanu Ondo, wybuchła potężna eksplozja.

Według źródeł nigeryjskich wybuch zniszczył drogę Akura-OVO i poważnie zranił dziesiątki domów, od 50 do 100, a także szkoły i kościoły.

Ciekawe, że początkowo władze zaprzeczyły upadkowi meteorytu i stwierdziły, że winna była eksplozja ciężarówki z materiałami wybuchowymi, które zostały przetransportowane do sąsiedniego stanu. Gubernator stanu Ondo Rothima Akeredolu powiedział, że wybuch był wypadkiem. Potem wersja się zmieniła i ciężarówka nie była już tylko nośnikiem materiałów wybuchowych, ale rzekomo był aktem terrorystycznym.

Ale teraz zespół ekspertów i naukowców doszedł do wniosku, że wszystko, co się wydarzyło, to upadek dużego meteorytu.

Wybuch, który wstrząsnął Akurą, stolicą Ondo, w sobotę, został wywołany przez gigantyczną skałę kosmiczną, podsumował zespół ekspertów.

Eksperci kierowani przez Adepelum Adekunle, profesora geofizyki i inżynierii sejsmicznej na Uniwersytecie Obafemi Avolowo, powiedzieli, że meteoryt dostał się do atmosfery planety pod kątem 43 stopni.

”W miejscu wybuchu nie znaleziono żadnych śladów szczątków pojazdu, szczątków ciała ani oznak materiałów wybuchowych, a wewnątrz lejka znaleziono „niezwykłe kamienie i dziwne metalowe przedmioty”.

Jego raport zeznał: „Mój zespół badawczy przeprowadził szczegółową analizę miejsca uderzenia. Wykryto cały krater uderzeniowy o średnicy 21 mi głębokości 7,8 m, co jest zjawiskiem naturalnym.

– Stwierdzono, że sącząca się woda z krawędzi krateru. Przeprowadzono wstępne badania w terenie dotyczące wibracji, hałasu, sejsmiczności, analizy wody, radioaktywności skał i gleby.

– Nasze ustalenia sugerują, że uderzenie eksplozji obejmuje promień 1 km od sąsiedztwa krateru. W okolicy nie znaleziono śladów pożaru ani palenia ”.

„Nie znaleziono żadnych dowodów na promieniowanie radioaktywne w kraterze lub w jego pobliżu. Dane polowe wskazują, że meteoryt z pasa asteroid poruszał się z dużą prędkością z kosmosu i spadł pod kątem 43 stopni na południowy zachód. kraje.”

Lokalne źródło podało, że po incydencie nikt nie zginął i nikt nie został zabity. Najbardziej interesujące w raporcie jest to, że w kraterze znaleziono „niezwykłe kamienie i dziwne metalowe przedmioty”.