Korzyści z nawożenia ogórków nadtlenkiem wodoru

Nawet przy prawidłowym stosowaniu środków stymulujących wzrost roślin uprawnych lub pomagających w walce z chorobami i szkodnikami niektóre substancje chemiczne przenikają do warzyw i gromadzą się w glebie.

Dlatego ogrodnicy, którzy dbają o ekologiczną czystość uprawy, wolą stosować środki ludowe, które nie są szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Bardzo skuteczne jest stosowanie nadtlenku wodoru jako nawozu dla ogórków.

Przydatne właściwości nadtlenku wodoru

Nadtlenek wodoru jest przezroczystą bezwonną cieczą. Ze względu na swoje naturalne właściwości wodny roztwór nadtlenku ma pozytywny wpływ na ogórki.

Opcje stosowania nadtlenku wodoru

Do prac ogrodowych używaj zwykłego 3% roztworu nadtlenku wodoru, który jest sprzedawany w aptekach. Przechowujemy go w chłodnym ciemnym miejscu.

Przy każdej metodzie stosowania przestrzegaj zasady bezpieczeństwa, ponieważ podczas stosowania nadtlenku wodoru istnieje niebezpieczeństwo oparzenia błony śluzowej.

Przed nawożeniem nadtlenkiem wodoru glebę wokół roślin zwilża się ciepłą wodą, ostrożnie spulchnia się, a dopiero potem wykonuje się podlewanie lub opryskiwanie. Podczas opryskiwania powinna powstać chmura mgły, która otacza roślinę.

Nawożenie sadzonek

W przypadku sadzonek wystarczy ok. 50 ml roztworu na roślinę. Zwykła koncentracja wynosi 1 łyżkę nadtlenku na litr wody.

Po przeniesieniu sadzonek do szklarni lub do gleby objętość cieczy należy zwiększyć do 0,5 litra na jedną roślinę.

Wpływ nadtlenku wodoru na sadzonki:

 • Przyspieszenie wzrostu;
 • Wzmocnienie odporności;
 • Nasycenie tlenem pomaga w reanimowaniu zwiędłych roślin.

  Jeśli w pomieszczeniu z sadzonkami jest zbyt suche powietrze, opryskiwanie roztworem nadtlenku wodoru odbywa się dwa razy dziennie.

  Na otwartym terenie podlewanie sadzonek roztworem nadtlenku jest szczególnie skuteczne na gliniastej glebie, gdzie dostęp powietrza do korzeni jest utrudniony.

  Zapobieganie i leczenie chorób

  Nadtlenek wodoru jest skutecznie stosowany jako środek grzybobójczy o szerokim spektrum działania. Chroni rośliny przed rozwojem chorób grzybiczych — antraknozy, mączniaka rzekomego, mączniaka prawdziwego, fuzaryjnego więdnięcia.

  W przypadku dorosłych roślin koncentracja roztworu wynosi 2 łyżki nadtlenku na litr wody. Skuteczność opryskiwania roślin wzrasta szczególnie w szklarniach.

  Ważne jest, żeby roztwór trafił zarówno na zewnętrzną, jak i na tylną stronę liści. W celu zapobiegania chorobom opryskiwanie odbywa się raz w tygodniu, a opryskiwanie w celu leczenia — dwa razy w tygodniu.

  Wpływ na owady

  Najczęściej szkodnikami ogórków, zwłaszcza w szklarniach, są mszyce, przędziorki i mączliki. Szklarnia stwarza im idealne warunki do rozmnażania się.

  Roztwór dla zwalczania szkodników przygotowuje się za pomocą szarego mydła lub cukru, aby roztwór lepiej przylegał do liści:

 • Do litra ciepłej wody dodaj 50 ml nadtlenku i taką samą ilość cukru.
 • W litrze wody rozpuść 50 ml nadtlenku, dodaj kilka kropli spirytusu i odrobinę startego szarego mydła.
 • Jeśli kolonia pasożytów znacznie się powiększyła, lepiej zastosować środki owadobójcze od razu.
 • Czym dokarmiać pomidory do uzyskania dużych owoców

  Jak zadbać o rośliny doniczkowe podczas upałów

  Zauważyłeś to na kiszonych ogórkach? O tym powinna wiedzieć każda gospodynia