Jaka będzie pogoda w sierpniu i wrzesniu 2022? IMGW podało nowe informacje

Pogoda mile nas zaskoczy. Szczególnie szczęśliwi będą ci, którzy zaplanowali wakacje na ten okres.

Temperatura powietrza będzie dość wysoka, co pozwoli ludziom w pełni odpocząć.

A jak przedstawia się początek jesieni?

Na początek pogoda na sierpień 2022 r. Co się stanie z temperaturą?

Patrząc na lipcową pogodę, można odnieść wrażenie, że opuściło nas lato.

Deszcz, burze towarzyszyły lipcowi od samego początku.

Ci, którzy udali się na odpoczynek nad Bałtykiem, byli nieco zawiedzeni.

A jak wygląda prognoza długoterminowa na sierpień?

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej — podaje IMGW.

Synoptycy przewidują, że we wszystkich województwach temperatura będzie powyżej średniej.

Przewiduje się również deszcz w sierpniu, ale nie ciężki.

Pogoda długoterminowa na wrzesień

Mieszkańcy województwo warmińsko-mazurskiego i podlaskiego powinny przygotować się na deszcze w okresie września.

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie powyżej — podaje IMGW w eksperymentalnej prognozie długoterminowej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie namawia wszystkich do kierowania się w 100 procentach długoterminowymi prognozami, bo pogoda jest nieprzewidywalna i wszystko może się zmienić w ciągu kilku minut. Jednak w ten sposób możesz być w 50 procentach przygotowany na wszelkie kaprysy pogody.

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” – czytamy w FAQR IMGW.

Kiedy spodziewać się średniej temperatury powietrza i opadów?

Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy” nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, równocześnie prognoza „poniżej normy” nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu — szczegółowo wyjaśniają eksperci IMGW.

Andrzej Duda podpisał ustawę o maksymalnej cenie węgla w Polsce

Warzywa dojrzewające w domu. Które można zbierać i jak je przechowywać

Pod koniec roku cena mięsa w Polsce znacząco wzrośnie