Jak zbierać grzyby w Polsce, żeby nie dostać mandatu

Na łąkach zaczęły się już pojawiać pierwsze grzyby. Cóż, jak nie dać się skusić i zabrać je do kosza? Ale Polska ma swoje prawa.

Na przykład w Karkonoskim Parku Narodowym rosną naprawdę piękne grzyby.

Znajdują się tam m.in. koźlarze i koźlarze grabowe. Pochodzą z rodziny borowików i są oczywiście jadalne.

Jednak władze parku namawiają do zbierania grzybów tylko poza parkiem. Kodeks wykroczeń wyraźnie stwierdza, że ​​nie wolno zbierać grzybów w lasach będących rezerwatami łowieckimi, terenami badawczymi lub plantacjami nasiennymi. Dotyczy to również okręgów wojskowych.

Za zbieranie grzybów w zakazanym miejscu grozi nawet 500 zł mandatu. Taką karę można otrzymać również za zniszczenie grzybów i grzybni.

Dlatego przed zebraniem grzybów należy sprawdzić, czy w tym miejscu w ogóle jest to dozwolone. Należy pamiętać, że rośliny, grzyby i zwierzęta znajdujące się na terenie parku narodowego podlegają ochronie.

Jeśli już zdecydowałeś się na grzyby, musisz chronić runo leśne. Nie możesz kopać trujących grzybów. To, że są niejadalne, nie oznacza, że ​​musisz je od razu zniszczyć. Surowo zabrania się wchodzenia na teren prywatnych posesji lub rezerwatów przyrody. Zabronione jest również odstraszanie zwierząt. Nie wolno również niszczyć drzew i innej roślinności.

Bardzo ważne jest również, aby prowadzić samochód tylko tam, gdzie jest to dozwolone. Za nieprzestrzeganie zasad możesz pożegnać się z dużą sumą. Służby mogą nałożyć karę do 500 zł za każde wykroczenie. Dlatego nie warto działać wbrew prawu.

Czołowemu polskiemu politykowi odebrano prawo jazdy za przekroczenie prędkości. O kim mowa

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce. Te imiona nosi najwięcej osób

W Kijowie otwarto Aleję Odwagi, na której pojawiła się tablica ku czci Prezydenta RP