Jak podzielić 148 miliardów? Trwa rozwód Billa i Melindy Gates

Największy rozwód pod względem finansowym ubiegłego wieku. Bill i Melinda Gates z pomocą prawników próbują rozwikłać ogromne imperium biznesowe Gatesów i ustalić, co każdy z nich otrzyma po rozwodzie.

Na papierze rozwód wygląda dość zwyczajnie: lata mijają, dzieci dorastają, para oddala się od siebie.

W końcu oświadczają w sądzie, że ich małżeństwo jest „nieodwołalnie zrujnowane”.

Ale te znajome zarysy wielu luk się kończą, ponieważ w tym przypadku mówimy o Billu Gates i Melinda French Gates.

Z finansowego punktu widzenia jest to rozwód stulecia. Rozplątanie wspólnego bogactwa po 27 latach małżeństwa to kolosalne zadanie.

Są to zarówno rezydencje, jak i prywatne samoloty. Ogromne działki i hotele. Ogromne inwestycje w korporacje państwowe i przedsiębiorstwa prywatne.

I oczywiście Fundacja Billa i Melindy Gatesów jest największą tego typu organizacją filantropijną na świecie.

To prawdopodobnie największy finansowy rozwód, jaki można sobie wyobrazić, mówi w Waszyngtonie Janet George, jedna z czołowych ekspertów w dziedzinie prawa rodzinnego w Stanach Zjednoczonych.

Podpisano osobną umowę o pobyt

Jak wynika z pozwu rozwodowego złożonego przez 56-letnią Melindę French Gates w stanie Waszyngton, gdzie mieszkają od dawna, prace rozpoczęły się już od momentu podpisania umowy o separację.

Zgodnie z umową Melinda Gates będzie mieszkać w ogromnej rezydencji nad jeziorem o wartości 130 milionów dolarów w Bellevue w stanie Waszyngton.

65-letni Bill Gates w domu w Palm Desert w południowej Kalifornii.

Czy para miała umowę małżeńską?

Przedstawiciele pary odmówili komentarza na temat rozwodu i tego, czy para podpisała umowę małżeńską. Ale umowa małżeńska, jeśli istnieje, przestaje mieć znaczenie, ponieważ umowa odrębnego zamieszkania zastępuje wszystkie wcześniejsze umowy.

Cascade Investment, znana również jako BMGI (Bill and Melinda Gates Investments), przekazała już Melinda French Gates ponad 3 miliardy dolarów, co stanowi część ich 145 miliardów dolarów fortuny w momencie ogłoszenia rozwodu.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zostaną podzielone akcje

2,25 mln akcji Deere & Co. Melinda French Gates otrzymała około 800 milionów dolarów, ale stanowili tylko 7% całkowitego udziału byłej pary w firmie. W międzyczasie dostała wszystkie akcje firmy w Coca-Cola Femsa, meksykańskim dystrybutorze, o wartości około 130 mln dolarów.

Być może nigdy nie wiadomo, co stanie się z ich kolekcją prywatnych firm, takich jak marka Four Seasons, w której w 2007 roku kupili 47,5% akcji wraz z saudyjskim księciem Al-Walidem bin Talalai Al Saudem. Albo ich inwestycja w ziemię, która uczyniła z nich największego prywatnego właściciela gruntów rolnych w Stanach Zjednoczonych.

Biznesowe imperium Gatesa

A co z Fundacją Gatesa z kapitałem 50 miliardów dolarów?

Chociaż nie jest to część ich fortuny, jednym z największych aktywów pary jest ich fundusz o wartości 50 miliardów dolarów, ponad 1600 pracowników i biura na całym świecie.

Filantropia znacznie zmieniła reputację Billa Gatesa: z kapitalistycznego monopolisty stojącego za Microsoft Corp. stał się osobą, która walczy z głodem i jest orędownikiem opieki zdrowotnej na całym świecie. Oczywiście rozwód pary Gatesów znacząco zmienił postrzeganie tego wizerunku Billa Gatesa, o czym prasa donosiła o jego niewierności wobec żony.

Bill Gates i Melinda French Gates utworzyli własne organizacje charytatywne poza fundacją. Jednak w ostatnich latach ich interesy się rozeszły, z ustawą o zmianach klimatycznych i Melindą o równości płci.

Dla filantropów zawodowych, którymi się stali, oznacza to, że sposób podziału ich bogactwa będzie decydował o tym, gdzie w nadchodzących dziesięcioleciach pojawią się fundusze na te cele.

Co się stanie, jeśli obrazisz węża i inne znaki związane z gadami

Skandal wokół polskiego kanału, który prezentował mecz Ukrainy na Euro 2020 z rosyjską flagą

W Polsce zapowiadają w tym roku bardzo dobre zbiory owoców