Czy warto wykonywać zimowe cięcie drzew

Czasami drzewa można przycinać zimą.

Czy zimą można przycinać drzewa owocowe? We wszystkich katalogach zaleca się wykonywanie przycinania jesienią lub wiosną, ale w tym czasie w ogrodzie tyle innych prac, że drzewa zwykle nie sięgają.

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju przycinania potrzebujesz.

Jeśli chodzi o usuwanie suchych, złamanych gałęzi lub kilku małych gałęzi, możesz to zrobić o każdej porze roku. We wszystkich innych przypadkach termin przycinania zależy od okoliczności.

Zimą drzewo znajduje się w stanie względnego spoczynku, ruch zapasowych składników odżywczych do punktów wzrostu w tym czasie jest minimalny.

Dlatego podczas przycinania substancje te są prawie całkowicie zachowane, a wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego są równomiernie rozprowadzane w całej roślinie (m.in. punkty wzrostu i owocowania).

Ponadto po przycinaniu liczba takich punktów zmniejszy się, a ich zaopatrzenie w substancje plastyczne ulegnie znacznej poprawie. A to z kolei wzmocni wzrost liści, pędów i organów generatywnych (owocujących). Z tego punktu widzenia przycinanie zimowe jest lepsze.

Jest to jednak dopuszczalne tylko w regionach południowych, gdzie nie ma silnych mrozów. Na środkowym pasie takie przycinanie jest niebezpieczne, ponieważ drzewa mogą zamarznąć, zwłaszcza w miejscach z dużymi cięciami.

Dlatego młode (w okresie formowania korony) i owocujące drzewa o osłabionym wzroście zaleca się przycinać w okresie spoczynku wczesną wiosną, na 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem wegetacji, co zintensyfikuje procesy ich wzrostu.

Dorosłe drzewa, które dobrze rosną i owocują obficie, można przycinać po rozpoczęciu wegetacji, aż do końca kwitnienia. Silne przycinanie korony i usuwanie dużych gałęzi najlepiej wykonać po rozpoczęciu sezonu wegetacyjnego.

Drzewo reaguje słabiej na takie cięcie, spowolniony będzie wzrost gałęzi, pojawi się mniej wilków, a zamiast długich pędów wegetatywnych zaczną rosnąć krótkie generatywne, na których powstają owoce.

Prawdziwy Armagedon nad Polską. Ścięte drzewa i połamane druty wywołały chaos

Jerzy Kucharski wyjaśnia czy możemy liczyć na prawdziwą zimę. Jego słowa zaskoczą wszystkich

Kupujący orzecha stosują tę prostą metodę czyszczenia jąder. Okazuje się, że wszystko jest proste