Co robi wychowawca w szkole za granicą? Interesujące fakty dotyczące ich obowiązków

Francja

Nauczyciel z Paryża powiedział, że wychowawcy zmieniają się co roku na lekcje francuskiego. Odbywa się to tak, aby nie mieli zwierząt domowych i programów korupcyjnych.

Obowiązkiem wychowawców klas we Francji jest połączenie szkoły z rodziną i uzupełnienie dokumentacji.

Jednocześnie we francuskich szkołach nie ma oddzielnych godzin edukacyjnych, ponieważ są one włączone do prawie wszystkich przedmiotów. A wycieczki są prowadzone przez nauczycieli przedmiotów podczas lekcji.

Funkcja wychowawcy klasy jest tam dodatkowo płatna. Nie każdy nauczyciel pracuje jako wychowawca klasy, głównie zależy to od decyzji rady i chęci nauczyciela.

Niemcy

Nauczyciel matematyki w prywatnej szkole w Niemczech powiedział, że w kraju nie ma ogólnego ministerstwa edukacji. Każdy region ma swoje własne zasady i mogą się różnić w szkołach.

W prywatnej szkole w Saksonii-Anhalt wychowawca jest dla klasy jak „matka”. Do obowiązków wychowawcy klasy należy komunikowanie się z rodzicami, organizowanie spotkań z rodzicami, wycieczki i zajęcia pozalekcyjne, pisanie raportów, wypełnianie cech uczniów i wiele innych – powiedziała.

A jeśli któryś z uczniów ma problem z nauczycielem, to wychowawca klasy jest pierwszą osobą, do której się zwracają. Tam też nie ma godzin edukacyjnych. Ale raz w tygodniu w nauce na odległość nauczyciel i klasa rozmawiali o życiu.

Ponadto istnieją dodatki na zarządzanie klasą. Warunkowo, jeśli nauczyciel otrzyma 2500 euro, otrzyma kolejne 100 na prowadzenie zajęć.

Szkoły niemieckie uwzględniają również obciążenie pracą nauczycieli. Na przykład, jeśli nauczyciel naucza skomplikowanych materiałów na zajęciach maturalnych, zwykle nie otrzymuje wskazówek dotyczących zajęć.

Szwajcaria

System edukacji w Szwajcarii również nie jest ogólnokrajowy, więc obowiązki wychowawców klas w różnych okręgach mogą się różnić.

Tam wychowawcy, podobnie jak nauczyciele w ogóle, prawie nigdy się nie zmieniają. W końcu nauczanie w Szwajcarii to bardzo prestiżowa i dobrze płatna praca.

W szkole podstawowej nauczyciel uczy większości przedmiotów w swojej klasie i odpowiada za zajęcia pozalekcyjne:

 • dzieci jeżdżą na wycieczki do muzeum,
 • bawić się i urządzać pikniki w parkach,
 • chodzić na wędrówki,
 • jeździć razem na nartach przez tydzień itp.
 • Nie ma również zajęć edukacyjnych w szwajcarskich szkołach, ale co tydzień odbywa się rozmowa z uczniami na temat wrażeń z tygodnia lub życzeń.

  Zamiast tego, już w liceum, w klasie jest dwóch kuratorów, którzy dzielą uprawnienia wychowawcy klasy. Czytają niektóre przedmioty, mogą sprawdzać zadania, co tydzień rozmawiać z uczniami, utrzymywać kontakt z rodzicami i tak dalej.

  Polska

  Wiadomo, że w Polsce wychowawcę klasy powołuje zawsze dyrektor. Pod koniec roku szkolnego nauczyciele wiedzą, kto będzie wychowawcą klasy od września. Jest to obowiązkowe, ale dodatkowo płatne.

  1 czerwca w jednym w polskich miast zostanie zamknięty tymczasowy szpital dla pacjentów z koronawirusem

  Od 31 maja zmienią się przepisy ruchu drogowego w Polsce

  Od przyszłego roku zmienią się w Polsce zasady pomocy społecznej „500 plus”