Archeolodzy odkryli ponad 2000 mistycznych złotych spirali, których przeznaczenie nie jest jeszcze znane

Archeolodzy prawdopodobnie mają najciekawszą pracę na świecie, ponieważ każde z ich znalezisk jest dziedzictwem historycznym, a czasami nawet bardzo, bardzo drogim dziedzictwem.

Zespół archeologów, którzy prowadzili wykopaliska w miejscowości Boeslunde (Dania), odkrył w ziemi ponad 2000 mocno zmotanych spirali ze złota, pochodzących co najmniej z Epoki brązu.

Należy powiedzieć, że znalezienie złota nie jest wielkim zaskoczeniem dla archeologów tego regionu, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat zdarzyło się to więcej niż raz.

Chociaż liczne złote znaleziska nie są tak rzadkie, te złote spirale bardzo zaskoczyły archeologów, a nawet doprowadziły ich do ślepego zaułka. Znalezisko otrzymało nawet nazwę – „złota zagadka”

Spirale przedstawiają najcieńsze płytki o grubości zaledwie 0,1 milimetra ze specjalnego czystego złota. Niektóre z nich mają długość do 5 centymetrów i ważą około 200-300 gramów. Ich prawdziwe przeznaczenie pozostaje tajemnicą.

Jednak Fleming Kaul, kurator Muzeum Narodowego w Danii, uważa, że cewki te rzekomo pochodzą od ludzi z Epoki brązu, którzy byli znani z kultu słońca i związanych z tym rytuałów, podczas których używano złota i wyrobów z niego.

„Słońce było jednym ze świętych symboli Epoki brązu, a złoto miało szczególne znaczenie w życiu ludzi, – pisze Kaul, – być może najwyższy kapłan nosił złote bransoletki na nadgarstkach, a jego szaty były ozdobione podobnymi złotymi spiralami, dzięki czemu, wykonując święte rytuały, świeciły jak samo słońce.”

Również Flemming Kaul sugeruje, że to złoto mogło być po prostu pochowane jako ofiara.

W każdym razie cokolwiek to jest, złote znalezisko ma ogromne znaczenie historyczne i jest bezcennym skarbem kraju.

Archeolodzy znaleźli rzymską mozaikę podłogową na terenie winnicy w Weronie

Porządkując ogród, geolog znalazł pod malinowym krzewem małą rzecz, która okazała się bardzo cenna

W Anglii zrekonstruowano twarz średniowiecznego księdza