6 stycznia to dzień wolny w Polsce. Co to za święto

Święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie, obchodzone jest co roku 6 stycznia.

Jego symbol opisany jest w Ewangelii św. Mateusza, gdzie opowiada się historia przybycia do Betlejem, gdzie narodził się Jezus, trzech mędrców – Katzpera, Melchiora i Baltazara.

O ich imionach i godności nie wspominają Ewangelie, ta tradycja powstała w średniowieczu.

Idea Trzech Króli jako królów wschodnich ostatecznie rozwinęła się w średniowiecznej Europie, począwszy od IX wieku.

Trzech królów zaczęto przedstawiać jako przedstawicieli trzech różnych grup wiekowych i trzech różnych części świata.

Mimo pewnych różnic powszechnie uważa się, że Melchior był starszym i królem Arabii, Kacper (Katzper) – młody człowiek i król Tarsu, Belszazzar (Baltazar) – mężczyzna w średnim wieku i król Etiopii. Mędrcy przynieśli złoto niemowlęcia w prezencie – jako króla, kadzidło – jako Boga i mirrę (mirrę) – jako człowieka, który zostanie pochowany.

Objawienie Pańskie to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Na początku chrześcijaństwa na Wschodzie ten dzień obchodzony był nie tylko ku czci Mędrców, Chrztu Pańskiego i przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej, ale także Bożego Narodzenia.

Dopiero pod koniec IV wieku do liturgii Kościoła ekumenicznego wprowadzono dwie odrębne celebracje: Boże Narodzenie 25 grudnia i Objawienie Pańskie 6 stycznia. Zamyka cykl świąt religijnych – świąteczny cykl Bożego Narodzenia. To jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świętach, która obowiązuje od 1951 r., od 1 stycznia 2011 r. pracownicy otrzymali dodatkowy dzień wolny, który każdego roku przypada 6 stycznia.

Święto Trzech Króli jest świętem ustawowym, a więc dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że galerie handlowe, supermarkety, biura, punkty usługowo-handlowe itp. nie będą w tym dniu otwarte.

Prezydent RP po raz drugi zaraził się koronawirusem. Co wiadomo o stanie zdrowia Andrzeja Dudy

Horoskop Majów na rok 2022. Co czeka wszystkie 19 znaków

Jak prawidłowo układać jajka w lodówce, aby wydłużyć ich trwałość