Życiowe historie. Marzyłam o mamie z rozwianymi włosami

Rana w sercu po ciężkiej stracie nie goi się, boli niewypowiedziany ból, a wspomnienia matki nie opuszczają Andrzeja dzień i noc, choć minął już ponad rok.

Tu i teraz miał dziwny sen. To było tak, jakby na skrzyżowaniu ujrzał swoją matkę w kwiecistej sukience z falującymi włosami.

Uśmiechała się do niego tak pięknie i młodo… W rzeczywistości jej matka każdego ranka splatała jej włosy ciasno w warkocz i przykrywała je chusteczką.

We wszystkim miała rozsądek i porządek. Umiała dobrze ugotować, upiec bochenki na wesele. Czasem przed świętem, które przypadło w ich wiosce za wstawiennictwem, gotowałam, smażyłam i piekłam całą noc.

Andrzej zastanawiał się: po co tyle potraw? Chociaż wiedział, że jego matka nie może się doczekać swojej kuzynki Marty, która miała sześcioro dzieci. Tak więc z ciotką, dziećmi i mężem do domu weszło jednocześnie osiem osób. Był ktoś do jedzenia. Nawet w domu ich mama włożyła go do torby.

Ciocia Marta była bardzo droga matce. Kiedy pół roku po ślubie w tragicznym wypadku zginął ojciec Andrzeja, Anna chyba straciła rozum: „Nie chcę żyć! Nie chcę iść do Krzysztofa! Zabiję się! – płakała niepocieszona.

Wtedy Marta zabrała do siebie swoją siostrę. Pocieszała, że ​​nie odrywa od niej oczu tak bardzo, jak tylko mogła. A kiedy dowiedziała się, że Anna spodziewa się dziecka, przekonywała: „Żal mi ciebie, Anno. A teraz muszę gotować. Masz na myśli solanki i im podobne, co? Czy myślałeś o maleńkim? To owoc Twojej miłości do Krzysztofa. Teraz musisz żyć dla dobra dziecka.”

W Marcie dzieci spojrzały na siebie. Byliśmy szczęśliwi, gdy urodził się mały Andrzej. Chłopiec dorastał w miłości i opiece. Synowie Marty nauczyli go grać w piłkę nożną, jeździć na rowerze i zabierać na ryby. Andrzej wyrósł bardzo mądry i dociekliwy. Ukończył szkołę ze złotym medalem i wstąpił do szkoły wojskowej. Anna sprzeciwiła się, nie pozwalając mu. Jednak po raz pierwszy w życiu Andrzej nie posłuchał matki. Kobieta uspokoiła się dopiero wtedy, gdy odwiedziła syna w szkole i zobaczyła innych kadetów. Młoda, jak jej syn, a jednocześnie dojrzała, pewna siebie. A jak pasuje mundur wojskowy Andrzeja! Nie mogła oderwać oczu od syna.

Potem miał akademię wojskową, pracował w wojskowym urzędzie meldunkowo-zaciągowym w sąsiednim regionie. Tutaj Andrzej poznał córkę swojego szefa, która odwiedziła jego ojca. Ciemnooka, z kręconymi włosami i wąską talią, Natalia od razu podbiła jego serce. Pewnego dnia odważył się powiedzieć o tym dziewczynie. Zmarszczyła brwi. Między nimi przebiegła iskra. Potajemnie przed ojcem dziewczyna pobiegła na randkę, ponieważ zabronił córce spotykać się z chłopcami. Uważał, że pierwszą rzeczą do zrobienia było zdobycie wyższego wykształcenia i zdobycie prestiżowej pracy. Ale czy prawdziwa miłość może mieć jakiekolwiek zakazy? Andrzej i Natalia marzyli o wspólnej przyszłości. Facet chciał powiedzieć o tym swojemu szefowi. Jednak z jakiegoś powodu Natalia przestraszyła się jego reakcji i odłożyła tę rozmowę.

Pewnego wieczoru siedzieli nad rzeką pod wierzbą płaczącą. Andrzej powiedział, że czas do nich pojechać. Natalia nagle rozpłakała się, zaczęła mówić, że jest bardzo zadowolona z Andrzeja, ale poprosiła, żeby z zaręczynami poczekać co najmniej tydzień. – Muszę się czegoś upewnić, wiesz? Powiedziała dziewczyna. Andrzej był zaskoczony: co mówi Natalia? Czy ona w to wątpi? Czy w jego szczerej miłości?

Kilka dni później Andrzej dowiedział się, że rodzina Natalie przeniosła się do innego miasta. A tak było, nie mógł się uspokoić. Czy Natalia naprawdę o tym wiedziała? A w ogóle, co oznaczały te tajemnicze słowa: „Muszę być czegoś pewien”?

Poddał się prośbie matki

Od tego czasu życie Andrzeja straciło sens. Chociaż narzekanie na los wydawało się grzechem. Otrzymał wysoki stopień wojskowy, własny dom, zabrał matkę ze wsi. Ale młode serce tęskniło za miłością jak kwiat słońca. A ona, prawdziwa i czysta, z jakiegoś powodu nie była. Może dlatego, że nie mógł zapomnieć Natalii? Wiedział tylko, że jej ojciec przeszedł na emeryturę i opuścił miasto wraz z rodziną. Próbował znaleźć dziewczynę, ale nie mógł.

Pewnego dnia Anna odwiedziła młoda kobieta, z którą przebywała w szpitalu. Przywiózł wiele hoteli. Nazywała się Christina. Jej mama była bardzo szczęśliwa z jej powodu, a kiedy gość wyszedł, powiedziała: „Christina i ja zaprzyjaźniliśmy się. Jest skromna, szczera. A także, tak jak ty, siedziałeś w dziewczynach. Zwróć na nią uwagę, synu. Tęsknimy za młodą gospodynią domową” – radziła Anna, która niedawno zachorowała i obawiała się, że jej syn zostanie kiedyś sam.

Christina bywała w nich. Anna celowo poszła do sąsiada, aby zostawić ich samych z Andrzejem. I pewnego dnia powiedział: „Niech tak będzie, mamo. Podpiszę z Christiną”.

Anna była bardzo zadowolona ze swojej synowej, zadzwoniła do córki. Byłam zadowolona ze wszystkiego. Zdawało się, że w ich okna wpada słońce szczęścia. Jedna rzecz zaniepokoiła Annę: jej synowa nie spieszyła się z dziećmi.

Odniosła się do tego, że musi poprawić swoje zdrowie. Kobieta jej uwierzyła. Aż do tego nieszczęsnego dnia, kiedy Christina wróciła do domu pijana i upadła na korytarzu. Anna ledwo ją podniosła, położyła do łóżka i zrobiła herbatę miętową z cytryną. Otrzeźwiając, Christina płakała, przysięgając, że stało się to przez przypadek.

Na przykład poznała starego przyjaciela, który właśnie wrócił z zagranicy. Zawołała ją do baru. Zaproponowała drogie wino. To było tak pyszne i słodkie, dobrze wypite…

Anna i Andrzej nie myśleli wtedy, że to dopiero początek ich kłopotów. Christina zaczęła coraz częściej przychodzić pijana. Wkrótce została zwolniona. Andrzej tolerował jej pijackie awantury, błagał ją o uspokojenie i zaproponował, że zabierze ją na leczenie. Ale Christina tylko śmiała się z jego słów. Kiedy raz znalazł matkę z siniakami na twarzy, nie mógł tego znieść i złożył wniosek o rozwód. Anna przeżyła ciężki kryzys rodzinny. Pacjentka z nadciśnieniem, na którą cierpiała, doprowadził do udaru mózgu. Anna zmarła cicho, we śnie.

Matka Andrzeja była widziana w każdym zakątku ich domu. Na ławce na podwórku, na balkonie przy luksusowych wazonach, które sadziła co roku. A oto ten dziwny sen, kiedy jest jeszcze taka młoda i uśmiechnięta…

Kobiety z tych trzech znaków zodiaku z łatwością podbijają mężczyzn

Jaka będzie płaca minimalna w Polsce w 2022 roku

Polska policja już teraz nakłada mandaty kierowcom. Ile zapłacili