W Polsce płaca minimalna ma wzrosnąć w przyszłym roku. Ile razy wzrosną pensje

Rząd proponuje w przyszłym roku nie jedną, ale dwie podwyżki płacy minimalnej.

Od stycznia najniższa pensja wyniesie 3383 zł, a od lipca 3450 zł.

Rada Ministrów zatwierdziła propozycję płacy minimalnej na 2023 rok. Od stycznia 2023 r. płaca minimalna ma wynosić 3383 zł, czyli o 373 zł więcej niż najniższa pensja w tym roku, a w lipcu ma wzrosnąć do 3450 zł, co oznacza wzrost o 440 zł w stosunku do 2022 roku, minimalna stawka godzinowa od stycznia 2023 roku powinna wynosić 22,1 zł, a od lipca 22,5 zł.

Podnoszenie płacy minimalnej dwa razy w roku wynika z historycznie wysokiej inflacji. W maju inflacja wyniosła aż 13,9% rok do roku.

Propozycja rządu zostanie teraz omówiona przez Radę Dialogu Społecznego.

„Ustawowa płaca minimalna powinna gwarantować każdemu pracownikowi godziwą płacę i godziwą jakość życia. Najważniejsze jest ustalenie w 2023 r. płacy minimalnej na odpowiednim poziomie, co pozwoli również państwu na dalsze działania na rzecz obniżenia inflacji” – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Do 15 czerwca Rada Ministrów musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego wniosek w sprawie płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej. Rząd szacuje, że wzrosty te dotkną w przyszłym roku 2,74 mln osób.

W tym roku wakacje w Polsce będą znacznie droższe. Ile będziemy musieli zapłacić

Kate Middleton i Prince William zaskoczyli wyborem nowego mieszkania. Gdzie planują mieszkać monarchowie

Część pracowników w Polsce od lipca otrzyma wyższe pensje. Ile im zapłacą