Szykują się ogromne zmiany. Co będzie z wiekiem emerytalnym

Smutne wieści dla emerytów. Instytut Emerytalny prowadzili specjalną analizę i dokonali wstrząsających wyników.

Konieczne jest wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat. Powinno to następować stopniowo – podano w ich wnioskach.

Wiadomo, że na razie wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat, a dla kobiet 60 lat.

-Prognozy demograficzne wskazują, że polskie społeczeństwo będzie w najbliższych dekadach zmniejszało się pod względem liczby osób, przy jednoczesnym procesie starzenia się.

Szacuje się, że w 2050 roku około jednej trzeciej naszego społeczeństwa będą stanowić osoby w wieku powyżej 65. roku życia, a liczba osób pracujących będzie znacząco niższa, niż tych w okresie przed podjęciem aktywności zawodowej oraz tych po zakończeniu aktywności zawodowej – piszą dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski.

– Z kolei z prognozy ZUS wynika, że do 2080 roku liczba osób w wieku produkcyjnym osiągnie niewiele ponad 14 mln osób, a osób w wieku poprodukcyjnym przekroczy 15 mln osób.

Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie, jest to ostatni moment, kiedy powinniśmy rozpocząć przygotowania jak sobie z tym problemem poradzić – napisano w „Demografia – największe wyzwanie tej dekady”.

Eksperci z Instytutu Emerytalnego są pewni, że populacja naszego kraju nie będzie rosnąć.

Ich zdaniem już 2080 roku ilość ludzi żyjących w Polsce będzie 30,3 milionów osób.

Oczywiście, ludzie będą przechodzić na emeryturę częściej niż zaczynać pracę.

Zdaniem pracowników Instytutu Emerytalnego podniesienie wieku emerytalnego może być wyjściem z tej sytuacji.

„Konieczne jest wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat. Powinno to następować stopniowo. W przypadku mężczyzn do roku 2025 roku, a w przypadku kobiet do roku 2040 roku.

Należy podkreślić, że podniesienie wieku nie będzie odczuwalne dla obecnych 50-60 latków, którzy będą pracowali dłużej o kilka miesięcy, maksymalnie o rok/półtora. Obejmie to przede wszystkim dzisiejszych 40 latków i osoby młodsze” – tłumaczą eksperci z Instytutu Emerytalnego.

Syberyjska zima uderza w Polską. Alert pierwszego stopnia dotyczy województwa podlaskiego

Kierowcy z Poznania muszą przygotować się na trudne warunki atmosferyczne. Synoptycy nie pozostawiają złudzeń

Joanna Opozda zamieściła na swoim Instagramie bardzo nietypowe zdjęcie. Antek Królikowski ma czego żałować