Sprawdź szczegółową prognozę na weekend

Końcówka tygodnia zapowiada się bardzo gorąco, ale też słonecznie, choć w niektórych regionach kraju orzeźwienie powinny przynieść burze. Niestety, przy wysokiej temperaturze mogą być one gwałtowne i powodować szkody. Sprawdź szczegółową prognozę na weekend.

Nie mamy co liczyć na spokojny weekend z pogodnym niebem, brakiem opadów i umiarkowaną temperaturą. Będzie gorąco, wilgotno, a do tego burzowo. Jeśli więc planujemy wypoczynek na wolnym powietrzu, trzeba będzie zachować ostrożność, bo aura może się dać we znaki.

Pogoda na sobotę

Początek weekendu będzie słoneczny, jednak wraz z upływem kolejnych godzin chmur będzie systematycznie przybywać aż w godzinach wczesno popołudniowych zaczną się pojawiać pierwsze deszcze i burze. Spodziewamy się ich w większości regionów kraju, jedynie poza południowym zachodem.

W trakcie burz może spadać około 15 mm deszczu, miejscami z gradem, a wiatr może być porywisty. Lokalnie zjawiska mogą być intensywniejsze, z sumami opadów do 30 mm, a także gradem o średnicy 2-3 cm i porywami do 80 km/h. Największe natężenie burz będzie miało miejsce późnym popołudniem i wieczorem.

Będzie gorąco, ale nie upalnie. Termometry pokażą od 24-25 stopni na północy przez 26-27 stopni na większym obszarze do 28-29 stopni na południowym zachodzie. Jednak z powodu podwyższonej wilgotności powietrza odczuwalnie może być goręcej, a przy tym parno i duszno, zwłaszcza po opadach.

Pogoda na niedzielę

Już z samego rana będzie bardzo ciepło, ponieważ termometry krótko po wschodzie słońca nie będą pokazywać mniej niż około 20 stopni. W ciągu dnia błyskawicznie się ociepli. W godzinach południowych zrobi się upalnie. Po południu odnotujemy od 27-29 stopni na wschodzie i nad morzem przez 30-32 stopnie na przeważającym obszarze do 33-34 stopni na zachodzie i w centrum kraju.

W przeciwieństwie do soboty, będzie znacznie pogodniej, jednak po południu i wieczorem chmury zaczną się piętrzyć aż do pojawienia się przelotnych opadów i burz. Choć ryzyko ich występowania obejmuje niemal cały kraj, to jednak z największym prawdopodobieństwem regiony zachodnie i południowe, w tym góry. Bez opadów i burz w centrum i na północnym wschodzie.

Warto więc śledzić to, co dzieje się na niebie i na bieżąco reagować. Pamiętajcie, że ciemne chmury nie oznaczają niczego dobrego, zwłaszcza, jeśli znajdujecie się z dala od bezpiecznego schronienia. Śledźcie ostrzeżenia i zachowajcie ostrożność.

Źródło: TwojaPogoda.pl