Proste i skuteczne sposoby czyszczenia żelazka wewnątrz i na zewnątrz

Żelazko należy okresowo czyścić z brudu, kurzu, pleśni i kamienia.

Sugerujemy skorzystanie z 10 prostych i skutecznych sposobów!

Czyścimy żelazko w środku

Jeśli do żelaza doda się nie czystą wodę destylowaną, ale zwykłą wodę z kranu, z czasem w środku tworzy się płytka nazębna.

Jeśli nagle żelazko zaczęło plamić ubrania, jeśli zaczął się z niego wyróżniać brązowy płyn, to żelazko należy natychmiast wyczyścić w środku!

Ocet + woda

Połącz ocet + wodę w pojemniku w równych proporcjach 1:

1. Postaw żelazko pionowo, wlej maksymalnie płyn, podgrzej żelazko i pozostaw na 10 minut. Żelazko włączy się i wyłączy w tym czasie, nie przerywaj tego procesu.

Następnie zastąp jakąś miską i zacznij wypuszczać parę z żelazka. Kontynuuj, aż brązowa ciecz przestanie wypływać z żelazka. Pamiętaj, że podczas tej procedury okna w domu muszą być otwarte!

Na koniec wystarczy dodać wodę, podgrzać i uwolnić parę, aby usunąć resztki kamienia i octu. Przetrzyj żelazko chusteczką.

Kwas cytrynowy + woda

Rozpuść torebkę kwasu cytrynowego (20-25 g) w 1 szklance ciepłej wody. Powtórz tę samą procedurę, co z octem. Kwas cytrynowy jest również dobry w usuwaniu rdzy i kamienia.

Czyścimy żelazko na zewnątrz

Stopa żelazka od czasu do czasu również się brudzi i wymaga czyszczenia. Oto kilka prostych i skutecznych domowych środków zaradczych.

Soda + ocet

Wymieszaj 2 łyżeczki. sody i trochę octu, aż powstanie pasta. Nałóż powstałą pastę na stopę żelazka, a następnie przetrzyj szmatką.

Ocet + woda

Ta mieszanka może być również używana do czyszczenia podeszwy. Nie ma potrzeby podgrzewania żelazka. Wymieszaj wodę i ocet w równych proporcjach, weź bawełniany wacik i wytrzyj otwory żelazka.

Mydło do prania

Ta metoda może być używana do czyszczenia podeszwy żelazka teflonowego. Rozgrzej żelazko do niskiego poziomu, dobrze umyj powierzchnię i wytrzyj do czysta szmatką.

Sól

Tani i sprawdzony sposób czyszczenia stopy żelazka. Folię/ręcznik posyp zwykłą solą, rozgrzej żelazko i dobrze wyprasuj.

Nadtlenek wodoru

Nasączyć wacik w 3% nadtlenku wodoru aptecznego, wytrzeć podeszwę i otwory.

Pasta do zębów

Pomoże „wyszorować” powierzchnię żelazka. Wybierz białą, nieżelową pastę. Wyciśnij pastę z tubki na lekko podgrzaną podeszwę i wyszoruj ściereczką.

Aceton

Najmocniejsza metoda, ponieważ usuwa zamrożony plastik lub przypalone syntetyki. Wystarczy zwilżyć wacikiem i zetrzeć brud.

Najbardziej ekonomiczne sposoby na odkamienianie sprzętu AGD

Najbardziej ekonomiczne wskazówki dotyczące usuwania kamienia z urządzeń gospodarstwa domowego

Jak szybko wyczyścić żeliwną patelnię? Raz, dwa i gotowe