Proboszcz został skazany na 8 miesięcy prac społecznych za znieważenie Prezydenta RP

W czwartek 10 czerwca sąd rejonowy w Lublinie skazał pastora Pawła Chojeckiego na osiem miesięcy prac społecznych.

To wyrok za obrazę prezydenta Andrzeja Dudy i obrazę uczuć religijnych katolików podczas internetowego programu „Idź pod prąd”.

Oskarżony został uznany za winnego czterech przestępstw: publicznego upokorzenia prezydenta Andrzeja Dudy i narodu polskiego oraz znieważenia osób wyznania katolickiego i ich uczuć religijnych.

Zdarzyło się to wielokrotnie w latach 2016-2019.

W odniesieniu do prezydenta Andrzeja Dudy używano takich stwierdzeń jak: „prezydent jest strażnikiem interesów Moskwy czy Berlina”, „jest agentem”, „jest głupim idiotą” i inne.

– Co innego jest kwestia odmienności poglądu, który wyraża się w formie w publicznej z ewentualną krytyką, która też nie może być dowolna – musi być ograniczona. Nawet wolność wypowiedzi i wolność słowa zagwarantowana konstytucyjnie ma swoje w tym przypadku ograniczenia.

Poprzez krytykę, ale nawet dalej idące lekceważenie pewnych wartości, na temat których wypowiada się oskarżony, łącznie po elementy pogardy, jakie zostały przedstawione w tych wypowiedziach i które dostrzegł sąd prowadząc to postępowanie – uzasadniał wyrok sędzia Andrzej Klimkowski.

Za te działania sąd skazał go na 8 miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych (20 godzin miesięcznie) oraz zwrot kosztów sądowych w wysokości 20 000 zł.

Pastor Chojecki zapowiedział złożenie od niego odwołania.

Noszenie masek latem. Nowe rekomendacje Ministerstwa Zdrowia

Ukrainiec próbował przewieźć krokodyla do Polski w bagażniku samochodu

Polski rząd ponownie dostosowuje ograniczenia dotyczące kwarantanny. Сo zmieni się od 13 czerwca