Pieniądze z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego. Można już je kupować: „Ile to będzie kosztować?”

Pieniądze z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego będą warte o wiele więcej, niż ich nominał. NBP właśnie wypuściło specjalne banknoty w obieg. Można już je kupować, ale do tej transakcji nie wystarczy 19 złotych.

Pieniądze wydane na upamiętnienie stulecia powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych mają nominał 19 złotych. Ma on symbolizować 1919 rok, gdy PWPW zostało powołane.

Banknoty o nietypowym nominale można już kupować w oddziałach i na stronie internetowej NBP, a także w sklepach numizmatycznych.

Jednak jeśli ktoś chce stać się posiadaczem najnowszego polskiego pieniądza, musi przygotować sumę większą, niż 19 złotych.

Pieniądze z Paderewskim są warte więcej, niż 19 złotych

Kolekcjonerski banknot, który ma także normalną wartość i może być używany w codziennych transakcjach, jest dostępny od 2 października. Osoby pragnące wejść w posiadanie 19-złotówki muszą liczyć się z wydatkiem rzędu około 80 złotych.

To właśnie tyle wart był w dniu emisji jeden banknot z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Wydrukowano ich 55 tysięcy.

Oczywiście z czasem banknoty zaczną nabierać większej wartości. Wszystko zależy od tego, ile rzeczywiście znajdzie się ich w obiegu.

Trudno jednak sobie wyobrazić, że ktoś zakupiłby „dziewiętnastkę” po to, by wydać ją w najbliższym sklepie.

Choć nie da się ukryć, że ten nominał wygląda bardzo praktycznie. Może rozwiązałby problem wydawania 1 złotówki reszty.

Nieznane banknoty. NBP wydaje je regularnie

19-złotówka z Ignacym Janem Paderewskim to niejedyny kolekcjonerski banknot do zdobycia. Zazwyczaj są to jednak 20-złotówki.

Tak było w zeszłym roku, gdy pojawił się banknot z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego i w 2017 roku, kiedy wyemitowano pieniądz upamiętniający koronację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

NBP wydało także także 20-złotówki wydane na 200 rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina, 600 rocznicę urodzin Jana Długosza czy 1050-lecie Chrztu Polski.

Inne upamiętnione wydarzenia to 100-lecie przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla, 90-lecie niepodległości i 100-lecie utworzenia Legionów.

Pierwszym kolekcjonerskim banknotem wyemitowanym przez NBP jest 50 złotych z wizerunkiem Jana Pawła II z 2006 roku. Obecnie można go kupić za około 100 złotych.

Źródło: Polsat News