Nietypowy objaw nadciśnienia. Często go ignorujemy

Nietypowy objaw nadciśnienia. Często go ignorujemy

Mówi się, że nadciśnienie to choroba, która zabija powoli. Nieleczone, może prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia.

Nadciśnienie w początkowej fazie nie daje żadnych objawów lub są one na tyle subtelne, że chory ich nie zauważa. Do takich objawów należy pulsujący szum w uszach.

1. Nietypowe objawy nadciśnienia

O nadciśnieniu możemy mówić, gdy ciśnienie krwi osiąga wartości powyżej 140/90 mm Hg. Szacuje się, że w Polsce nawet 15 mln osób może mieć nadciśnienie, a większość z nich nie zdaje sobie z tego nawet sprawy.

Wszystko dlatego, że wysokie ciśnienie nie daje na początku żadnych charakterystycznych objawów. Rozwija się po cichu i uszkadza nerki, serce i mózg.

W przebiegu choroby mogą pojawiać się takie objawy jak zawroty i bóle głowy, podwójne widzenie, kołatanie serca czy bóle w klatce piersiowej.

Jednym z nietypowych symptomów podwyższonego ciśnienia, na jaki zwykle nie zwracamy uwagi jest pulsujący szum w uszach. Co ma wspólnego z nadciśnieniem?

2. Pulsujący szum w uszach to objaw nadciśnienia

Jeśli zdarza nam się słyszeć w uchu bicie własnego serca to znaczy, że możemy mieć problemy z wysokim ciśnieniem. Pulsujący szum może pojawiać się o różnych godzinach, także w nocy, gdy leżymy w łóżku.

Dzieje się tak, ponieważ ucho środkowe i wewnętrzne są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia. Każde wahanie i podwyższenie ciśnienia wpływa na ich funkcjonowanie. Jeśli zdarza ci się słyszeć ”bicie serca” w uchu powinieneś skonsultować się z lekarzem.

.