Mam prośbę… Wychowaj moje dziecko jak własne…

Wszystko, co napiszę teraz, sama dowiedziałam się całkiem niedawno – kiedy skończyłam 18 lat.

Teraz mam 25 lat i jak nikt inny wierzę w cuda, w miłość, w prawdziwą kobiecą przyjaźń. Ale najpierw najważniejsze.

Stało się to w wigilię Bożego Narodzenia. Mama została przechowana, gdy miała już długi okres.

Przez cały tydzień leżała sama na oddziale dwuosobowym, ciesząc się samotnością i odpoczywając przed nadchodzącym porodem.

Ale wkrótce związała się z nią kolejna ciężarna kobieta. Nie mówię tego w wieku, ale wyglądała na nieco ponad czterdziestkę. Pierwszego dnia nigdy się nie poznali, bo kobieta była nieprzytomna.

– Trudna ciąża – powtórzyły pielęgniarki jednym głosem, bez większego zainteresowania odpowiadając na pytania mamy.

Mama nie spała całą noc, martwiła się o sąsiada i dziecko, bała się, że się pogorszy lub całkowicie umrze. Ale wszystko się udało: następnego ranka kobieta otworzyła oczy, a nawet wstała, powoli i niepewnie poruszając się po pokoju.

Zaczęliśmy rozmawiać. Mama dowiedziała się, że ciężarna kobieta miała na imię Anna, miała 42 lata i mieszkała w odległej wiosce. Anna pracowała jako dojarka, była sierotą zupełną, bez krewnych i bez męża, a nienarodzone dziecko miało zostać jej pierworodnym, na co bardzo wyczekiwała.

O swoim przyszłym ojcu nic nie mówiła, a matka nie pytała – chce, powie, ale nie, więc są ku temu powody.

Anna miała 8 miesięcy, ale ze względu na wiek ciąża była trudna, więc trafiła tu na konserwację. Widać było, jak pielęgniarki niechętnie monitorowały jej stan, a nawet traktowały tę nieszkodliwą i życzliwą kobietę z pewnym obrzydzeniem.

Mieszczanie wiejscy nie sprzyjali, często kręcili nosami i uważali ich za niższą klasę. Ale Anna nawet nie zwróciła na to uwagi, a jedynie błyszczała po nich równymi, mocnymi zębami, promieniując pozytywem i szczęściem całym sobą. Miała prostą, otwartą twarz usianą piegami, lekko skośne zielone oczy i mały, schludny nos.

Długi warkocz sięgał prawie do pięt, a jedyną rzeczą, która zdradziła w nim kobietę przyzwyczajoną do pracy od dzieciństwa, były ręce. Duży, mocny, ze stawami lekko spuchniętymi od pracy. Mama natychmiast się do niej przyciągnęła. Wydawało się, że znała Annę przez całe życie.

Dlatego po kilku dniach zostali prawdziwymi przyjaciółmi, którzy dzielili najbardziej intymne, a nawet obiecali sobie, że na pewno będą w kontakcie po wypisaniu ze szpitala. Mama poczuła niewytłumaczalną czułość i szacunek dla tej silnej kobiety, której nikt nie spodziewał się w domu.

Dlatego poprosiła swojego męża, mojego ojca, aby również dla niej przyniósł jedzenie. Anna jak dziecko cieszyła się prezentami, z których wielu nigdy nawet nie próbowała. Banany i pomarańcze były dla niej zagranicznymi przysmakami.

– Co za cud! – Często powtarzała. A moja mama tylko śmiała się w odpowiedzi, wzruszona jej dziecinną naiwnością i prostotą. Mimo swojej naiwności Anna nie była głupia, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

W życiu codziennym i codziennych sprawach wiedziała znacznie więcej niż matka, więc nauczyła ją robić na drutach, podpowiadała, jak prawidłowo przechowywać żywność, piec pyszny chleb i robić skręty na przyszłość. Ale pewnej nocy moją matkę obudził dziki płacz.

Anna nagle zachorowała, a kobietę zabrano na intensywną terapię. Mama codziennie dowiadywała się o stanie koleżanki, ale pielęgniarki tylko rozkładały ręce – cały czas leżała nieprzytomna i nie odzyskała przytomności.

Mama bardzo się martwiła, ciągle płakała i nie znalazła dla siebie miejsca. Kilka dni później moja mama miała sen. Jakby była w domu, w kuchni, siedziała i wirowała pomidory na zimę. A potem wchodzi Anna, w białej zwiewnej sukience iz zawiniątkiem w rękach. Siada obok mamy i mówi z uśmiechem:

– To wszystko, ja tu wyjeżdżam. Nie mogę tu dłużej zostać.

Tylko mojej córce nie wolno zabrać ze sobą, tutaj, jak mówią, musi zostać.

– Jak to, Anno? Ty też nie masz krewnych! Z kim zostanie dziecko?

Anna kładzie rękę na ramieniu mamy i patrzy na nią długim spojrzeniem z czułością:

– Mam prośbę. Wiem, że masz dobre serce, znajdzie się w nim miejsce dla trzeciego dziecka. Podnieś moją córkę jako swoją. I nigdy tego nie zapomnę, pomogę. Od teraz w Twoim domu zawsze będzie dobrobyt i szczęście.

Po prostu chowaj moją córkę, aby nie powtórzyła mojego losu i nie pozostała sierotą. Objęli się, pocałowali i pożegnali na zawsze. Mama obudziła się we łzach. I od razu zdałam sobie sprawę, że to był trudny sen.

A potem pielęgniarka z obchodu poinformowała, że ​​Anna zmarła w nocy.

– A dziewczyna?

– Mama zmartwiła się i przypomniała sobie prośbę swojego nocnego gościa. Pielęgniarka była zaskoczona taką świadomością, ale odpowiedziała:

– Żywa i zdrowa. Mimo że urodziła się przedwcześnie. Oczywiście moja matka była zdezorientowana. Ich rodzina nie jest bogata, muszą wychowywać dziecko, czy z mężem wyciągną inne?

A potem przypomniała sobie, że Anna powiedziała jej we śnie, że w jej sercu będzie miejsce na trzecie dziecko. Jaki jest trzeci? Co miała na myśli?

Rozpoczęła się praca. A moja mama urodziła bliźnięta! Potem tajemnicze słowa przyjaciela stały się jasne, więc już tutaj moja mama nie mogła nie spełnić jej prośby. Ojciec też nie był przeciwny wspaniałemu uzupełnieniu rodziny kolejnym noworodkiem. I nie musiałeś nawet majstrować przy dokumentach!

Marta została zapisana jako dziecko trzeciej matki i ojca, które wychowywali jak własne. Anna dotrzymała obietnicy. Regularnie przychodziła do matki we śnie, służyła radą w najtrudniejszych momentach jej życia, a raz nawet uratowała mojego brata przed śmiercią.

Miał gorączkę, wszyscy myśleli, że to przeziębienie, trochę zamarł, więc zachorował. A teraz Anna znów śni o matce, patrzy na nią z podnieceniem i mówi: – Marta! W ogóle nie ma czasu! Zabierz Karola i pilnie zawieź go do lekarza! To nie jest przeziębienie! Rano moja mama pobiegła z bratem do lekarza. Okazało się, że miał ostatni etap zapalenia zatok – trochę więcej i choroba dotarłaby do mózgu.

Anna podziękowała więc naszej rodzinie za przyjęcie córki. Nigdy nie obraziliśmy Marty. Wyrosła na wspaniałą osobę, wrażliwą, miłą i rozsądną. Niedawno poznała prawdziwą miłość, wyszła za niego za mąż i wyjechała za granicę. Niedługo je odwiedzimy.

Na radzie rodzinnej postanowiono jej wszystko opowiedzieć. Siostra musi wiedzieć, kim jest jej prawdziwa matka i jaką była cudowną kobietą. Ale to dla nas niczego nie zmieni: wszak w naszych sercach i bracie na zawsze pozostanie ukochaną siostrą, a w sercach rodziców – świątecznym cudem i kolejną córką, którą dał im los.

Polska postanowiła znieść ograniczenia związane z koronawirusem. Jak to się stanie

W polskich szkołach pojawią się nowe przedmioty. Jakie

Jaki jest poziom bezrobocia w Polsce? Liczba Cię zaskoczy