Jak Morawiecki. Szydło przez kilkanaście miesięcy latała do Krakowa tego samego dnia

Jak wynika z zestawienia lotów Beaty Szydło, ówczesna szefowa rządu przez kilkanaście miesięcy latała do Krakowa tego samego dnia.

Był to 18-ty, czyli dzień, w którym obchodzi się miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu. W uroczystościach, które nie mają charakteru państwowego, uczestniczyli z reguły wszyscy przedstawiciele rządu.

Zestawienie opublikowano we wtorek wieczorem na stronach Kancelarii Premiera. Wynika z niego, że ówczesna szefowa rządu odbyła 164 loty rządowymi maszynami.

Najczęściej latała do domu, czyli na trasie Warszawa – Kraków. Na lotnisku przesiadała się do samochodów z funkcjonariuszami SOP i jechała do rodzinnych Brzeszcz.

.

Jak wynika z dokumentu, Szydło używała wojskowego samolotu CASA (73 loty), śmigłowca Sokół (16 razy) i rządowego Embraera (75 razy).

W jednym przypadku premier podróżowała czarterowym Boeingiem 737 – był to lot do Ułan Bator w Mongolii.

Uwagę zwracają loty wykonane 18. dnia danego miesiąca. W tym samym dniu na Wawelu obchodzona jest miesięcznica pogrzebu pary prezydenckiej, która zginęła pod Smoleńskiem.

Co miesiąc w uroczystościach uczestniczy prezes Jarosław Kaczyński, rząd Zjednoczonej Prawicy, a także parlamentarzyści PiS.

I tak: 18 marca 2016 roku Szydło pojawiła się w Krakowie wracając ze służbowej wyprawy do Brukseli. 18 kwietnia 2016 r. rządowy Embraer kursował na trasie Warszawa – Kraków – Warszawa. 18 czerwca 2016 r. rządowy Embraer leciał na trasie Warszawa – Szczecin – Kraków.

Miesiąc później Szydło leciała wojskowym Sokołem z Krakowa do Warszawy. 18 października z Krakowa do Warszawy i miesiąc później na tej samej trasie leciała już wojskową CASĄ.

W następnym roku 18 kwietnia znów CASĄ z Krakowa do Warszawy, 18 maja do Krakowa wojskowym Sokołem, 18 czerwca z Krakowa do Warszawy CASĄ, podobnie we wrześniu.

Daty lotów pokrywają się z wizytami na Wawelu ówczesnej szefowej rządu Beaty Szydło. Przykładowo: 18 kwietnia 2016 roku gościła na obchodach 6. rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej. Rok później uczestniczyła w 7. rocznicy.

A przypomnijmy, dwa dni temu ujawniliśmy, że z zestawienia lotów Mateusza Morawieckiego, które zostało opublikowane przez Kancelarię Premiera, wynika że, samoloty rządowe i wojskowe z premierem na pokładzie także latały do Krakowa tego samego dnia każdego miesiąca: 18-tego. W sumie było takich lotów 18.

Godzina lotu CASĄ – według wojskowego cennika — to koszt 16,6 tys. Z kolei godzina lotu Embraera 175 kosztuje około 35 tys. zł. Samolot ze stolicy do Krakowa leci ok. 50 minut.

Przy okazji lotów premiera Morawieckiego zapytaliśmy o uzasadnienie zaangażowania rządowej maszyny na uroczystości, które nie mają służbowego charakteru.

A także czy na pokładzie samolotów pasażerem był prezes PiS Jarosław Kaczyński. Od poniedziałku Kancelaria Premiera milczy w tej sprawie.