Dziadek na rynku wymienił nagrody za ziemniaki. Chłopiec, który kupił im natychmiast przywiózł je do jubilera

Michał przybył babcia na wakacjach.

Babcia mieszkała w bardzo małym prowincjonalnym mieście, a raczej była to nawet wioska, po prostu duża, a zatem mogłaby być uważana za miasto.

Jednak zewnętrznie wioski: zwykłe domy, ogrody, paryski, drewniane chodniki dla pieszych wzdłuż dróg. Asfalt nie był nigdzie, tylko trochę na placu stacji.

„Cóż, kochanie, już dorastałeś, a zatem wystarczy zawiesić się bez biznesu we wsi, pomożesz!”,- powiedziała babcia.

„Dobry” umożliwienie odpowiedział Michał.

Co mógł zrobić? Za niewypowiedzianą zgodą ojca przez całe lato przeszli wraz z siostrą w całkowite podporządkowanie swojej babci. Cokolwiek powiedziała, zrobiła lub o co poprosiła, było uważane za prawo. Ale moja babcia prawie nigdy nie pytała, tylko zamawiała. Michał pogodził się ze straconym latem.

Moja siostra była jeszcze mała, nie brała od niej łapówek płynnie, ale Michał właśnie skończył 7 klasę, miał już 14 lat, dostał paszport, co oznacza, że ​​według babci mógł iść do pracy. Tutaj pracował od rana do wieczora na łóżkach bez prostowania pleców: odchwaszczany, pagórkowaty, podlewany, wiązany, podlewany, wleczony i ponownie podlewany. Tylko w rzadkie dni potrafił zrobić sobie wolne od babci: pobiec z przyjaciółmi przez las i popływać w rzece.

Jak się później okazało, ojciec i matka obawiali się, że dorosły facet dostanie się do jakiegoś towarzystwa wiejskich chłopców i pójdzie krętą ścieżką. To oni poprosili babcię, żeby więcej pracy przyłożyła do faceta, ale na razie Michał o tym nie wiedział i ciężko pracował w babcinym ogrodzie, przeklinając wszystkich i wszystko, zły na staruszkę. A jej serce krwawiło, kiedy powierzała facetowi coraz więcej zadań.

W połowie sierpnia nadszedł czas na kopanie ziemniaków wczesnych odmian. Babcia posadziła dużo ziemniaków: ponad hektar, więc wynajęła koparkę mechaniczną do zbioru plonów, ale Michał nie miał wolnego czasu, jego obowiązkiem było siedzieć na targu i sprzedawać ziemniaki. Przynajmniej w tym czasie przyjaciele mogli do niego podejść, pogadać i był czas, żeby posiedzieć na telefonie.

Na rynku mijało Michała wiele osób, ale najbardziej pamięta jednego staruszka. Nie wyglądał dobrze. Nie wydaje się być bezdomnym, we wsi nie było bezdomnych. Każdy miał gdzie spać lub mieszkać. Ubrania staruszka były czyste, ale stare, nie wyprasowane, niewyparowane. Włosy nie były obcinane ani czesane. Zawsze wystają w różne strony jak kępka słomy. Chód starego człowieka powłóczył nogami na wpół zgiętych nogach. Często przechodził obok Michała i stał, patrząc na jego ziemniaki. Ich ziemniaki były szlachetnej odmiany: okrągłe, duże z cienką skórką, wszystkie piękne i drogie.

Starzec stał, patrząc na ziemniaki, po czym wyszedł, nic nie kupując. W tej chwili Michał strasznie się wstydził, wstydził się swojej babci, siebie i swoich pięknych ziemniaków, i ceny, jaką wyznaczyła babcia. Michał rozumiał, że dziadek po prostu nie miał pieniędzy. Aby nie sparzyć się ze wstydu, Michał był w telefonie i tylko kątem oka obserwował dziadka, gdy w końcu odszedł, Michał odetchnął z ulgą. Facet zastanawiał się, kim była ta osoba i dlaczego został sam. Michał nie chciał pytać swojej babci. Wydawało mu się, że będzie na niego zła za to, że nie pilnuje towaru, ale rozgląda się dookoła.

Kiedyś Michał zauważył, jak starzec przechodzi od jednego sprzedawcy do drugiego, pokazując coś w brudnej szmatce. Dziś z jakiegoś powodu nie podszedł do Michała, spacerował. Michał poprosił sąsiada na ladzie, aby przez kilka minut popilnował towaru, i podszedł do starca. W rękach dziadka była szmata, na której leżały jego nagrody. Były zakurzone, a nawet brudne, podobno leżały gdzieś na strychu.

Czy to twoje nagrody? – spytał Michał.

„Oczywiście moje, inaczej jak” – staruszek był prawie urażony.

„Dlaczego nie przyszedłeś dzisiaj do mojego kontuaru?”, zapytał chłopiec.

„Po prostu chcę sprzedawać zamówienia i kupować drewno opałowe na zimę, ale nikt nie chce tego kupować, a babcinymi pieniędzmi trudno zarządzać” – odpowiedział starzec.

Przez cały tydzień chodził codziennie po rynku, ale nikt nie chciał kupować nagrody od staruszka. Jego oczy były smutne.

Michałowi było bardzo żal staruszka. Pod koniec tygodnia chłopiec podszedł do starca i zaoferował mu worek ziemniaków. I tak nikt ich nie kupi, a ziemniaki pomogą wytrzymać przez chwilę. Michał nie mógł ofiarować weteranowi drewna na opał, ale mógł dać worek babcinych ziemniaków.

„Tak, jak śmiesz, wstydź się, ale wiesz, że walczyłem o nich, przelewałem krew” – oburzył się starzec.

„Ale ty sam próbujesz je sprzedać. Zaoferowałem, co mogłem” – Michał wzruszył ramionami.

Z wyglądu starca widać było, że jest chory, nie czuje się zbyt dobrze. Michał robił wszystko, co mógł, przynajmniej mógł powiedzieć babci, że przeliczyła się i było o jedną torebkę mniej ziemniaków.

W niedzielę starzec ledwo na nogach przyszedł do Michała, miał ze sobą wózek.

„Namówiłeś mnie, daj mi swoją torbę ziemniaków” – powiedział dziadek.

Michał po cichu załadował mu ziemniaki na wóz i zabrał medale.

„To najdroższy ziemniak w moim życiu. Teraz, gdyby ci sami pasożyty jak ty nie ukradli mojej emerytury, nie otrzymalibyście moich nagród. A może to ty wdrapałeś się do mojego domu?” – staruszek był oburzony.

W tym momencie Michał był niemal zachwycony swoją pracą. Miał żelazne alibi: cały dzień był na targu, a wieczorem padł ze zmęczenia i całą noc spał w domu. Nie kłócił się ze starcem. Wieczorem Michał poprosił babcię o kieszonkowe, które zostawił jego ojciec.

„Szukaj siebie, idź i wydaj to na jakieś bzdury?”, – narzekała babcia, ale oddała pieniądze.

W poniedziałek targ był dniem wolnym od pracy. Michał też miał wolny dzień, tylko jubiler na dworcu miał dzień pracy. Michał pobiegł, wręczył jubilerowi medale, które kupił za worek ziemniaków. Michał nie prosił ich o ocenę, prosił o wyczyszczenie i uporządkowanie. Kiedy jubiler zapytał, skąd facet dostał te nagrody, Michał szczerze opowiedział historię o starym człowieku. Okazuje się, że on też przyszedł do jubilera, ale nie odważył się skontaktować z weteranem.

„A co zamierzasz z nimi teraz zrobić?” – zapytał jubiler.

„Chcę mu je oddać” – odpowiedział facet.

Jubiler był zaskoczony zachowaniem chłopca i nie wziął ani grosza za pracę. Nawet w tak dużej wiosce jak nasza, wszyscy się znają, jeśli nie osobiście, to przez kogoś. Michałowi nie było trudno dowiedzieć się, gdzie mieszkał weteran, kiedy otworzył drzwi Michałowi, nie od razu zrozumiał, po co przyszedł.

„Proszę bardzo, nie chciałem odebrać twoich nagród, po prostu bałem się, że nie przyjmiesz ziemniaków za darmo” – powiedział Michał i wręczył starcowi pudełko, w które on i jubiler włożyli tak cenne prezent.

Weteran nagle cicho płakał, patrząc na swoje medale. Nie spodziewał się, że współczesne dzieci mogą być zdolne do tak szlachetnego czynu. Nie sądził, że dla młodych ludzi jego nagrody mogą stanowić coś wartościowego. Michał nie spodziewał się wdzięczności od starca, po prostu odwrócił się i poszedł do domu.

„Chłopcze, w pudełku są pieniądze” – wykrzyknął przez okno do Michała staruszek.

„To na drewno opałowe, mam nadzieję, że wystarczy” – krzyknął Michał, odwracając się.

Na dnie pudełka położył kieszonkowe, które babcia dała mu dzień wcześniej. Michał wrócił do domu w bardzo dobrym, a nawet dobrym nastroju. Okazuje się, że dobre uczynki są bardzo przyjemne, pomyślał.

Od progu babcia wytrwałymi, zrogowaciałymi palcami chwyciła faceta za ucho.

„Więc zostałeś złapany, myśląc, że nie mogę liczyć?” krzyknęła babcia.

„Błagał o pieniądze, ukrył je za torbę ziemniaków i chodź, przyznaj, że zamierzałeś tam kupić, w przeciwnym razie zadzwonię teraz do ojca” – babcia nadal wściekała się.

Michał był jednocześnie zraniony i szczęśliwy. Dlatego dorośli są tak zaaranżowani, że zawsze zakładają tylko coś złego. Czy będzie tak samo niedowierzający, kiedy dorośnie? Broń Boże!- Pomyślał Michał. Potarł ucho i opowiedział babci historię swojego dziadka, ziemniaków i zamówień, opowiedział też o jubileru. Michał nawet nie liczył na zrozumienie, po prostu mówił szczerze.

Nagle babcia objęła go, zaczęła całować go w czubek głowy i płakać. Podziwiała czyn swojego wnuka, bo jak się okazało, babcia znała tego staruszka. Był towarzyszem żołnierza jej męża, dziadka Adama. Zajęta domem nie zauważyła, jak znajoma osoba znalazła się w trudnej sytuacji. Tego samego wieczoru poszli razem odwiedzić weterana, nie spali prawie po północy. Michał ucieszył się, widząc, jak oczy staruszka błyszczały.

Następnego lata facet z podwójnym pragnieniem pojechał na wakacje do swojej babci. Czekał tam na niego nowy przyjaciel, który mógł opowiedzieć tyle ciekawych rzeczy. Tak, a babcia musiała pomagać w ogrodzie. Fajnie było robić dobre uczynki!

Mężczyzna zamienił dom w prawdziwą dżunglę, czyniąc wszystkie pokoje kwiatami

Pies śniący o kawałku twarogu wywołuje u każdego atak czułości

Jakie zaskoczenie przygotował dla nas los w kwietniu. Przewidywanie według daty urodzenia