Czy pracodawcy w Polsce będą mogli domagać się szczepień przeciwko COVID-19

Sejm chce dać pracodawcom prawo do żądania od pracowników informacji o szczepieniach przeciwko COVID-19, negatywnego wyniku testu czy informacji o przebytych zakażeniach.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Zdrowia zaleciła przyjęcie projektu ustawy o kontroli szczepień ze zmianami.

„Za” głosowało 21 deputowanych, „przeciw” – 10, wstrzymało się – 6.

Przepisy powinny dać pracodawcom nowe uprawnienia.

Będą mogli poprosić pracownika o przekazanie informacji o szczepieniu COVID-19 i ujemnym wyniku testu lub informacje o przebytych zakażeniach.

„Intencją inicjatora projektu jest umożliwienie pracodawcy realnej kontroli nad ryzykiem zakażenia COVID-19 w miejscu pracy” – piszą w uzasadnieniu autorzy dokumentu.

Nowy tytuł aktu normatywnego po zmianach to „projekt ustawy o szczególnych decyzjach, które dają możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie pandemii COVID-19”.

Federacja Polskich Przedsiębiorców została poproszona o dodanie klauzuli, że „pracodawca może, w przypadku braku możliwości powierzenia innego rodzaju pracy, udzielić pracownikowi urlopu, a po jego wykorzystaniu udzielić urlopu bezpłatnego przed szczepieniem przeciwko COVID-19”. Poprawka została odrzucona przez komisję.

Przedstawiciele pracodawców stwierdzili, że projekt ustawy w dużej mierze przerzucił ciężar środków antykoronawirusowych na przedsiębiorców i pracodawców.

W pierwszym czytaniu aktu normatywnego przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia uzasadnili, że proponowane przepisy mają na celu ochronę zdrowia i życia pracowników. Powinny także zwiększać bezpieczeństwo klientów.

Nadchodzi piąta fala koronawirusa. Czy Polacy są gotowi na nowe obostrzenia

W Polsce mężczyzna dzwonił na numer alarmowy całą noc. Powód zaskoczył dyspozytora nie żartobliwie

Dlaczego nie możesz trzymać fikusa w domu. Logiczne przyczyny i znaki