Co zrobić, jeśli na liściach róż pojawiają się plamy. Sposoby rozwiązania problemu

Jeśli twoje róże są pokryte plamami, oznacza to, że kwiaty są chore lub zestresowane, ponieważ rosną w niewłaściwych warunkach. Zastanówmy się, co z tym zrobić.

Brązowe plamy na różach

Brązowe plamy na liściach róży często wskazują na cercosporosis. Ta choroba grzybowa jest wywoływana przez wysoką temperaturę i wilgotność.

Ciemnobrązowe plamy mogą również sygnalizować inne choroby grzybowe róż: septoria, pestalotia, filostictoza. Wygląd tych plam jest bardzo podobny, więc nie ma sensu zastanawiać się, jaka choroba zaatakowała różę, ale lepiej zaopatrzyć się w środki grzybobójcze.

Czarne plamy na różach

Wczesnym latem, szczególnie jeśli jest chłodno i deszczowo, na liściach róż mogą tworzyć się ciemne plamy, które stopniowo się łączą.

Ta choroba nazywa się czarną plamistością. Jej czynnikiem sprawczym jest grzyb Marssonina rosae. Z czasem dotknięte liście opadają, odporność rośliny słabnie, kwitnienie nie występuje.

Objawy mączniaka fałszywego są bardzo podobne do czarnej plamistości. Jednak podczas tej choroby plamy na liściach róży mogą być nie tylko czarne, ale także czerwonawo-brązowe lub fioletowe.

Białe plamy na różach

Najczęstszą przyczyną białych plam na liściach róży jest grzyb Sphaerotheca pannosa, który powoduje mączniaka prawdziwego. Wpływa nie tylko na liście, ale także na pąki, pędy, owoce roślin.

Początkowo na dotkniętych różach pojawia się biała pajęczyna lub mączniak prawdziwy. Później staje się brązowo-szary.

Zarodniki grzybów powstają przez całe lato i są przenoszone przez wiatr na duże odległości. Liście chorych róż skręcają się, rośliny słabną. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć, gęstość sadzenia, nadmiar azotu, niedobór wapnia w glebie.

Jeśli małe białe plamy i plamki pojawią się na górnej stronie liści róży, przyczyną może być skoczek różany. Tego żółtego owada (ok. 4 mm długości) jest łatwo wykryć. Ukrywa się na odwrocie liści wzdłuż żył, a jeśli potrząśniesz rośliną, skoczek szybko skacze lub odlatuje.

Skoczki jedzą miąższ liści i wysysają z nich sok. Zwykle pojawiają się przy bardzo suchej i upalnej pogodzie. Systemowe środki owadobójcze (na przykład Aktara) pomogą pozbyć się szkodnika.

Żółte plamy na różach

Żółknięcie liści najczęściej występuje z powodu niedoboru potasu lub żelaza. Krawędzie liści żółkną, a żyły pozostają zielone. Z czasem młode liście stają się czerwonawo-fioletowe. Najbardziej róże cierpią na niedobór pierwiastków na glebach piaszczystych i torfowych.

Aby uratować kwiaty, należy je nawozić potasowymi (np. siarczanem potasu) w ilości 1 łyżka na 10 litrów wody i 2-3 razy w sezonie przeprowadzić nawożenie dolistne lekami zawierającymi żelazo lub złożony nawóz Kemira Universal (1 łyżka na 10 litrów wody).

Mężczyzna poprosił brata, aby podlewał rośliny, które zostawił w pustym mieszkaniu, ale kiedy wrócił, czekała na niego ciekawa niespodzianka

Eksperci powiedzieli, dlaczego kalle są uważane za „złe kwiaty”

Gdzie i jak przechowywać banany? Podstawowe zasady