Alert! Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i silnym deszczem dla ośmiu województw

Burze z gradem i wiatr wiejący z prędkością do 80 km/h. Na taką pogodę musimy się przygotować we wtorek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia aż w 11 województwach. W niektórych miejscach mogą wystąpić podtopienia.

Według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pogoda w najbliższych godzinach może być groźna. IMGW wydało we wtorek po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i silnym deszczem dla ośmiu województw.

Alertem zostały objęte wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego, woj. podlaskie, mazowieckie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie.

Burze z gradem na południu Polski

Po południu może zagrzmieć na Podkarpaciu, w Świętokrzyskim, w Małopolsce, na Śląsku i Opolszczyźnie. Według synoptyków może tam spaść nawet 20 l wody na metr kwadratowy, a wiatr ma wiać z prędkością nawet do 80 km/h.

Przy tych gwałtownych burzach i ulewach może dojść do lokalnych zalań lub podtopień, a wichura może łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów.

Temperatura maksymalna we wtorek od 20-22 st. C nad morzem, przez 23-26 st. C w centrum do 27 st. C na Opolszczyźnie oraz Podkarpaciu.

Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW apeluje o przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.