Czy królowie mogą robić wszystko? Z jakich przywilejów rezygnuje królowa

Teoretycznie Elżbieta II może jeść łabędzie z Tamizy, łamać przepisy ruchu drogowego i wypowiadać komuś wojnę.

Królowa Wielkiej Brytanii posiada szereg praw, przywilejów i uprawnień, do których może zasadniczo się odwoływać, ale z wielu z nich zrezygnowała.

Prawo do odwołania premiera

Królowa mianuje premiera, ale opiera się na wynikach wyborów i głosowania w parlamencie. Ona sama nie wybiera tej osoby.

Jeśli obecny premier nie wygra wyborów lub straci zaufanie parlamentu, według tradycji osoba ta sama rezygnuje ze stanowiska.

A jeśli odmówi opuszczenia Downing Street? Wtedy, jak twierdzą eksperci prawa brytyjskiego, królowa teoretycznie może go zwolnić. Jednak to się nigdy wcześniej nie zdarzyło.

Królowa wypowiada wojnę

Teoretycznie monarcha ma prawo wypowiedzieć wojnę innemu państwu, ponieważ wszystkie siły zbrojne kraju składają mu przysięgę.

Ostatnim monarchą brytyjskim, który to zrobił, był ojciec królowej Elżbiety, Jerzy VI, w 1939 r. Wypowiedział wojnę nazistowskim Niemcom na początku II wojny światowej.

Elżbieta II nigdy tego nie zrobiła, a podobne decyzje są teraz podejmowane przez rząd, zwykle (ale nie zawsze) po głosowaniu w parlamencie.

Ponad prawem

Królowa, jak wiadomo, jest ponad prawem brytyjskim. Ma prawo nie płacić podatków i nie można jej zmuszać do stawienia się w sądzie nawet w roli świadka.

Dlatego mówią, że będąc w Wielkiej Brytanii, królowa może naruszać dowolne prawo. Na szczęście nigdy nie skorzystała z tego prawa!

Królewskie ułaskawienie

Jednak jeśli ktoś złamał prawo i został skazany przez sąd, monarcha ma prawo do ułaskawienia go.

Ostatnio królowa korzystała z tego prawa tylko dwa razy: w 2001 r. ułaskawiła dwóch przestępców, którzy uratowali życie pracownika farmy więziennej, gdy zaatakował go dzik.

Jednak największym echem się odbiło pośmiertne ułaskawienie jednego z twórców informatyki Alana Turinga w 2013 r. Został skazany w latach 50. XX w. na podstawie ówczesnych przepisów dotyczących homoseksualizmu.

Czy płacić podatki?

Królowa ma prawo nie płacić podatków i przez długi czas nie płaciła. Jednak w 1992 roku zdecydowała, że odtąd będzie dobrowolnie płacić podatki od swoich dochodów. I tak czyni nadal.

Królowa Elżbieta II i książę Filip na nowym oficjalnym zdjęciu, zrobionym z okazji 99 urodzin księcia Edynburga

Królowa Elżbieta II podzieliła się wrażeniami ze spotkania z synem Meghan Markle i księcia Harry’ego

Książę William doradził bratu Harry’emu, aby wrócił do Londynu. Bardzo się o niego martwi